Спортивно-оздоровчий табір у Ворохті «Приятелі дітей»: враження редакції
В Карпатах багато таборів, але є один, який значно відрізняється. Він має колоритну назву «Курінь Довбуша» та розташований на урочище П'ятихатки у Ворохті (1100 метрів над рівнем моря). Редакція ХочуІнЮа побувала у ньому, особисто відчула гуцульську атмосферу та вирішила поділитися нею з читачами.
Про дитячий табір
«Курінь Довбуша» — наметовий оздоровчо-спортивний табір для дітей від 12 до 17 років із пільгових категорій населення. Приймають тут і малюків менше, але із супроводом більш дорослих братів чи сестер.
Упродовж зміни, яка триває 10 днів, діти активно займаються майстер-класами, ходять по горах, пробують справжню карпатську їжу та демонструють власні таланти.
Проживання в таборі, а також всі активності безкоштовні, тому що створені київським благодійним фондом «Приятелі дітей» за підтримки американської організації UCARE. Вони разом прагнуть допомогти українським дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківської опіки, забезпечити їхні матеріальні потреби, навчити любити себе та життя.
У 2023 році табір відкрив свої двері для дітей ВПО, яким також необхідна реабілітація в горах.
Щоб записати дитину, потрібно написати листа з інформацією про неї (ім'я, вік, пільгова категорія) на електронну адресу: pryyateli@gmail.com . Сюди ж можна надсилати будь-які пропозиції та побажання стосовно роботи фонду.
Перші враження
Скажемо одразу: дістатися до місця — ще те випробування. Можна або піднятися самостійно (не менше 90 хвилин), або на машині, а далі все одно йти пішки (хвилин 10). При цьому гора доволі крута, тому вже з перших кроків відчуваєш оздоровчо-спортивний вайб, який на тебе чекає.
Зате коли опиняєшся на урочище П'ятихатки та вдихаєш чисте повітря, усі проблеми немов розчиняються.
Інфраструктура табору доволі проста й зрозуміла: туалет, душ, місце для відпочинку та медитацій, намети та дерев'яні будиночки, де сплять діти, кухня, столова, головна площа тощо. Кожен куточок має власну іронічну назву. Наприклад, головна площа називається Тамденаснемає.
Навколо стоїть дерев'яний паркан, а на самому високому місці — вежа, де по черзі чергують вожаті. Уся територія знаходиться під контролем навіть уночі.
Після того, як ми погуляти по території, ми мали честь познайомитися з президентом фонду «Приятелі дітей» Мариною Крисою. Вона очолює посаду та впевнено несе у світ добро з 1996 року. Марина розповіла історію створення фонду та його гімну, який був записаний разом із відомими співаками України.
Директор табору Валерій Одайський є справжнім талановитим гуцулом, спілкування з яким — окремий вид відпочинку. Саме він відповідає за дисципліну, дотримання програми, розробленої менеджерами Фонду, набір дітей та за безліч інших важливих питань.
Особисте знайомство з Мариною, козаком Валерієм, а також талановитими вожатими-стипендіатами змотивувало й додало сили. А урочисте відкриття стало ще одним приємним моментом першого дня: діти вислухали правила табору; отримали в подарунок кепки, футболки та рюкзаки; підняли стяги країни й фонду; подякували ЗСУ за те, що ми маємо змогу зібратися.
До речі, шана прапору та армії України віддавалася кожен ранок. Тому що нашим Героям — слава!
Наступні дні: програма табору
Програма для дітей аж надто активна: деякі жаліються на біль у ногах та те, що не встигають відпочивати. Але на то й існує спортивно-оздоровчий табір. За 10 днів (1-10 липня 2023) 4 загони мали безліч занять:
- сходження на вершину гір Магора, Хом'як, Говерла;
- творчі майстер-класи;
- фізичні тренування й змагання;
- катання на конях і квадроциклах;
- етнографічна екскурсія до «Полонини Перці»;
- купання в басейні на відкритому повітрі;
- уроки англійської мови з американським волонтером Федором;
- спортивні та настільні ігри;
- ватра з танцями та теплим спілкуванням.
І це не все, що чекало дітей у таборі «Курінь Довбуша». Програма, затверджена волонтерами, дійсно продумана до дрібниць. Тому ніхто не лишився осторонь, кожен спробував свої сили та подолав страхи. Це були неймовірні 10 днів, які пройшли немов ціле життя.
Програма поступово змінюватиметься зі змінами, але в цілому буде схожа.
Висновки
Почнемо з недоліків. Табору не вистачає фінансування, яке б пішло на якісні біотуалети та ремонт деяких будинків. Якщо хочете допомогти, це можна зробити за посиленням: http://helpthechildren.org.ua/donate.html . Волонтери роблять все можливе, щоб дітям було комфортно фізично й психологічно, але допомога потрібна завжди.
З хорошого — це місце не схоже на жодне інше. Коли хтось робить акцент саме на дорогий, звичайний відпочинок-релакс у Карпатах, тут нема коли просто сидіти на місці. Кожен дорослий щиро створює казку для малечі, наповнену магією, дивовижними краєвидами та турботою.
Дітей вчать бути Людьми на власному прикладі.
І це настільки запам'ятовується, що навіть коли їдеш додому, ти сповнений вдячності за кожне слово, посмішку, обійми, смачну страву, майстер-клас, морозиво у вигляді несподіванки та ще безліч речей. Вони назавжди залишаються теплими спалахами, що зігрівають серце.
Слава Україні! Героям слава!